OSP Moryń Ochotnicza Straż Pożarna Moryń

Historia Jednostki

                                               Historia OSP w Moryniu

Zakończenie wojny i powrót ziem zachodnich do Polski stworzyło dogodne warunki do zasiedlenia terenów nadgranicznych w tym także Miasta Moryń.
W roku 1946 powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Moryniu. W roku 1947 na poniemieckim lotnisku polowym koło Moryńdworu znaleziono uszkodzoną sikawkę ręczna którą przewieziono do remizy. Naprawą zajął się kowal Lesiński Teodor. Pierwsza remiza strażacka znajdowała się przy ulicy Lipowej dawniej ul. Brwicka.
19 marca 1948 r odbyło się zebranie reorganizacyjne z udziałem Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Dębnie obywatela Józefa Dukiewicza. Zebraniu przewodniczył ówczesny burmistrz Morynia Józef Bobkowski. W trakcie zebrania wybrano nowy skład Zarządu OSP w Moryniu. Pierwszym Prezesem został Roman Matuszewski, a Naczelnikiem Straży Ignacy Ogonowski.

07 grudnia 1948 roku złożono podanie do Wojewody Szczecińskiego o zatwierdzenie i podpisanie statutu OSP pod nazwą Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Moryniu i zarejestrowanie go w sądzie.
Na przełomie minionych lat istnienia OSP w Moryniu jednostka rozwijała się i wyposażała w coraz to nowszy sprzęt. Była to:
- motopompa Polonia PO 2,
- samochód Lublin GM 8,
- następnie samochód Star 25 GBM 2/8 z motopompa PO 3,
- w roku 1975 jednostka otrzymała nowego Żuka GLM 8 z motopompa PO 3
- 26 lipca 1981 roku odbyło się uroczyste wręczenie naszej jednostce sztandaru na Placu Wolności.
- w 1983 roku otrzymano używany samochód Star 26 GBAM 2/8+8,
- w międzyczasie dwie motopompy PO 5,
- w 1990 roku otrzymaliśmy nowy samochód Star 244 GBM który służył w naszej jednostce do roku 2016
- w roku 1995 Jednostka OSP w Moryniu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego w którym jest do dziś
- w roku 1996 obchodzono jubileusz 50-lecia działalności OSP w Moryniu,
- w roku 1997 powołano dwie drużyny młodzieżowe OSP, dziewcząt i chłopców które na zawodach sportowo-pożarniczych regularnie zajmują czołowe miejsca.
- w 1998 roku Zarząd Urzędu Miejskiego w Moryniu przekazał dla OSP budynek po byłym warsztacie przy remizie z przeznaczeniem na pomieszczenie socjalno-świetlicowe. Pomieszczenie wymagało remontu ale wspólnymi siłami udało się go ukończyć.
- W roku 1999 na cmentarzu komunalnym w Moryniu strażacy postawili obelisk upamiętniający wszystkich strażaków którzy odeszli na wieczną służbę.
- w roku 2000
● zakupiono ciężki samochód Tatra, który w chwili obecnej ma 41 lat, strażacy liczą że w najbliższych latach uda się go wymienić
ponadto
● podpisano umowę o współpracy z OSP Templin Land,
● w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych jednostka zdobyła II miejsce
● od roku 2000 członkowie OSP rozpoczęli czynny udział w organizacji Jarmarku Moryńskiego, w którym udział biorą co roku,
- w roku 2001 w między gminnych zawodach sportowo-pożarniczych jednostka zajęła w trzech kategoriach I miejsca,
- w roku 2002 jednostka uczestniczyła w zawodach sportowo pożarniczych na szczeblu gminnym, między gminnym w Cedyni i powiatowym w Gryfinie gdzie jednostka kolejny raz zdobyła II miejsce.
- Od ponad 10 lat nasza jednostka zajmuje czołowe miejsca w zawodach sportowo pożarniczych.

- W okresie ostatnich 10 ciu lat OSP w Moryniu: pozyskała
- wysokiej klasy sprzęt ratownictwa drogowego oraz nowoczesną motopompę tohatsu, Wyremontowano remizę z zewnątrz, wybrukowano plac przed remizą a w ostatnim czasie wymieniono jedną z trzech bram garażowych.
W Grudniu 2014 roku nasza jednostka otrzymała zupełnie nowy samochód ratowniczo gaśniczy marki Iveco w zabudowie firmy Szczęśniak. Koszt tego pojazdu wyniósł niemal 800 tys zł.

W roku 2014 jednostka zorganizowała akcje pt. nie bądź żyła oddaj krew. I od tamtej pory akcja na stałe zapisała się w kalendarium wydarzeń strażackich. Akcja została wybrana wydarzeniem roku w jednym z lokalnych mediów.
W Roku 2016 nastąpiły zmiany w składzie zarządu jednostki Dotychczasowy prezes jednostki druh Serafiński Władysław zakończył swoją długoletnią i jakże udaną drogę na stanowisku Prezesa naszej jednostki za co dziękujemy z całego serca.

Obecny skład zarządu wygląda następująco:
Prezesem Jednostki został Hubert Krysiak
Naczelnikiem Mariusz Grygorcewicz
Zastępcą Naczelnika Marek Jaworski
Skarbnikiem Igor Klęczar
Sekretarzem Paweł Garus

W Lutym 2017 wymieniono kolejną bramę garażową na nową.

W Czerwcu 2017 roku zmarł wieloletni Prezes Naszej jednostki dh Władysław Serafiński. 

Wrzesień 2017 Po generalnym remoncie samochodu GCBA Tatra oddano go do użytku. Wymieniono części karoseri oraz część zbiornika wodnego, regeneracji poddano niektóre podzespoły silnika czy karoseri, Strażacy własnymi siłami przez okres 2 miesiecy pracowali nad pojazdem.

Pażdziernik 2017 nasza jednostka została wyposażona w kolejny sprzet, w tym: Piłę ratowniczą, dwa hełmy, 3 pary butów specjalnych, linki ratownicze, latarki, narzędzie wielofunkcyjne Halligan oraz radiostację nasobną.

W Styczniu 2018 roku urząd Miasta i Gminy Moryń zakupił dla naszej OSP sprzet pozwalający prowadzić działania na wodzie i lodzie. Zakupiono między innymi silnik zaburtowy, suche skafandry ratownicze wraz z osprzetem oraz sanie lodowe.

Wrzesień- Zakupiono do naszej jednostki zasysacz linowy oraz prądownice pianową wraz z pojemnikiem. 

We wrześniu zamontowano nową bramę garażową oraz nowe okna, zadanie sfinansowano ze środków KSRG, Gminy Moryń oraz własnych, zadanie kosztowało 16 tys. zł.

W październiku 2018 roku do naszej jednostki trafił sprzęt z Funduszu Sprawiedliwośći o łacznej wartośći 25 tys zł w tym nożyce do cięcia pedałów, parawan, latarki,znaki,zestaw do stabilizacji pojazdów. detektor prądu.

W pażdzierniku nasze szeregi zasiliło 5 ratowników którzy ukończyli kurs podstawowy strażaka OSP